Kozluoren's Forum

Welcome to our forum. Feel free to post a message.

Kozluoren's Forum
Start a New Topic 
Author
Comment
SULTAN NEVRUZ

Yüzyıllardır orta Asyadan Anadoluya gelene kadar Türkmen topluluları yeniden canlanışın ve uyanışın simgesi olarak SULTAN NEVRUZ bayramını kutlar. Büyük Selçuklu devletinin kurulmasıyla başlayan Horasan ve daha sonra Anadolu yönlü göç hareketi sonucu yavaş yavaş orta asyadan batıya kayan Türkmemler Orta asyadan Horasana geçtiklerinde yabancı oldukları bir coğrafyayla karşılaştılar. Bu coğrafya canlı doğası ile Türkmeni etkilemiş Orta Asyanın bozkırından kurtulmuş Horasan ve daha sonra Anadoluya gelerek cennet gibi bir vatanla karşıulaşmıştır. Türkmen topluluk Orta Asyadan Anadoluya kadar süren bu uzun yolculukta bozkırlardan ve karlı dağlardan geçtiğinden birbenbire karşılarına çıkan bu yeni coğrafya ve yeni bir vatan bulma sevinci ile Türkmenler gökyüzünde uçan Kartallardan ve Turnalardan şevk alarak Semah'a durmuşlardır. Bugün yeniden uyanışın simgesi olarak kutladığımız SULTAN NEVRUZ bayramının temelinide bu olay oluşturmaktadır.

Fakat yaşadığımız bu dönemde SULTAN NEVRUZ bayramının içeriği değiştirilmeye ve SULTAN NEVRUZ "newroz"laştırılmaya çalışılmaktadır. Unutulmalıdır ki SULTAN NEVRUZ bir KÜLTÜR VE SEVGİ bayramıdır, yeniden varolmanın bayramıdır. Bu kültürün içene kesinlikle bir takım siyasi imgeler yüklenemez ve bozulmaya çalışılamaz.

Kültürümüze Sahip çıkalım...Saygılarımla...

Re: SULTAN NEVRUZ

Merhaba tekrar Nevruz ve Newroz bayramınızı kutlarım.Bu yazıyı yazmaktaki amacım büyük bir yanlışı düzeltmek!Mustafa arkadaşım yazısında "Nevruz'u Newroz'laştırıyorlar" demiş.Nevruz'un Türklere özgü olduğunu yazmış.Burada bir yanlışlık var.Demirci Kawa neden Dehhak'a karşı ayaklanmıştır?Tamam bir efsanedir ama Firdevsi Şahname'sinde bundan bahseder,yani bir doğruluk payı vardır diye düşünüyorum,tam bir kesinlik yoktur ama bunuda yalanlayamayız.Sadece bir halka mal etmek yanlıştır,çünkü basit birşey değildir bu.Sonuçta bir kültürden bahsediyoruz iyi araştırılması gerekiyor.Sadece Türk halkının değeri değildir bu Kürt halkının neden kutladığınıda sormak gerekmez mi?Bilimciler dahi "bu değer sadece Türk veya Kürt Halkınındır"dememişlerdir.Kesin bir bilgi olmadığı için kesin bir ulusa maletmemişlerdir.Umarım yanlış birşey yapmammışımdır bu yazıyı yazmakta.Amacım Mustafa arkadaşımıza ve bu siteyi ziyaret eden arkadaşlarımıza yardımcı olmak.

Kültürleri karıştırmayalım ve çarptırmayalım...

saygılarımla...

Re: Re: SULTAN NEVRUZ

Yeniden merhaba. Forum artık yavaş yavaş amacına ulaşmaya başladı. Mantık, bilgi ve saygı sınırları içinde tartışabilmek herkesin yapabileceği birşey değildir, sanırım biz bunu yavaş yavaş yakalıyoruz, bu sevindirici bir gelişme.
Değerli Zülfikar kardeşim, söylediklerimin kesinlikle yanlış anlaşılmasını istemem. Sultan Nevruzun doğuşundan ve Anadoludaki açılımından bahsederken ben tamamen tarihsel verilere dayanmaya çalışarak olaya yaklaştım. Nevruz'u newrozlaştırılıyor kelimesi çok ince bir kelime iyi anlamak gerekiyor. Bir noktada anlaşmaya varalım. Bu coğrafyada yaşayan halklar, anadoluyu yurt edindiğimizden beri beraber yaşamışlardır. Bu beraberlik içinde Anadoluda yaratılan değerlerin ve kültürün ortak olduğu şüphesizdir. Ancak az öncede söylediğim gibi Nevruz ve newroz karşılaştırlması ülkemizde şuanki durum göz önüne alınarak incelenmelidir. Ortada Nevruz adında korunması gereken ortak bir değer vardır. Ben Nevruzu newrozlaştırıyorlar derken Nevruzun içine sokulmaya çalışılan birtakım siyasi imgelerin aşırılığından bahsediyorum. Bu aşırılık bazen Nevruz'un anlamıyla tamamen alakasız bir kişinin posteri olarak, bazen atılan alakasız bir slogan olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer oratada yapılmak istenen bir siyasi mücadele varsa ve bu mücadeleye alan aranıyorsa bu alan Nevruz'larımız olamamalı bu alan Hıdırellezlerimiz olmamalı, bu alan Cem evlerimiz olmamalı. Bütün bunlar bu sahip olduğumuz Anadolu kültürünün güzelliğine ve bakirliğine zarar vermektedir. yaşadığımız bu ülkede her insan kendi savunusunu yapmakta özgürdür. Fakat bu savunuda Kültürel değerler kullanılmamalıdır. Bu onların yozlaşmasına neden olacaktır. Sahip olduğumuz kültürel değerlerimizi korumak için onları en saf halleriyle yaşamak gerekir. Çünkü sahip olduğumuz kültür yüce ve kutsaldır. Maşa olmayalım. Biz kendimiz olarak varolmaya çalışalım. Yurtsever kimliğimin altında ben bunun mücadelesini vermeye çalışıyorum.
Umarım açıklayıcı olabilmişlimdir...
Saygılarımla...

Re: Re: Re: SULTAN NEVRUZ

bu yazıyı yazarken diğer taraftan mustafa arkadaşımla konuşuyordum chat'te.çok güzel bir konuşma oldu.biz orda derdimizi birbirimize çok güzel anlattık burdada öyle bir imkanımız olsada yapsak ama olmuyor işte.neyse mustafa arkadaşımızın demek istediğini çok iyi anladım.aslında bir konuda birleşiyoruz.bu sıralar çarptırılmak isteniyor ama Kürtler tarafındanda birazda olsa siyasi anlamı vardır bunu gözardı etmemek gerekir.

herkesi bekliyoruz chat'e benim için çok verimli bir tartışmaydı.umarım toplanırız ve hep beraber tartışırız...

saygılar...